פסיכולוגיה אנאליטית

פוסטים בארכיון של הנושא 'פסיכולוגיה אנאליטית'


‘החיות החכמות המאכלסות את שנתך’: על סמל החיה והחיה בחלומות
רות נצר
“נוסעת בעלת לב צפור שחורה
שלך החיות החכמות המאכלסות את שנתך” (אלחנדרה פיזארניק)
המיתוס המרכזי של התרבות האנושית, ובעיקר של התרבות המערבית, הוא נצחון ואילוף החיה ואף הריגתה או הקרבתה. האל, המלך הקדמון והגבור – מתואר כמי שיכול לנצח את החיה הקדמונית ולשלוט בה. או כמי שמלווה על ידי חיה שהוא שולט בה והיא מסמלת את כוחו.
התודעה האנושית ביסודה מחייבת את ההמעטה, ההחלשה, ההגבלה ואף הגינוי של היסודות החייתיים-היצריים כי הם מסמלים את הכוח הלא-מודע המאיים להשתלט. התודעה נבנית על ידי חיזוק כוח השליטה של התודעה על פני היצרים בנפש. בתרבויות המערביות החיה כמסמלת את היצרים הגופניים נחשבת לנחותה. הבטים רבים של הגוף נחשבים טמאים; אברי ההפרשה, וכן הפרשות הגוף, ודם המחזור. ההבחנה ביהדות ובתרבויות קדומות אחרות, בין חיה טמאה וטהורה, היא אחת הדרכים להבחין בין היסוד המאיים לבין היסוד החיובי של החיה. טקסי טהרה שקשורים בגוף מסייעים לקבל את הגופני ולנטרל את איכותו השלילית.
חיות מסמלות במיתוסים, אגדות וחלומות את ההבטים האינסטינקטיביים-דחפיים-יצריים-גופניים-תחושתיים הבלתי מודעים שלנו ששייכים לממלכת הגוף. פרויד כינה אותם ‘איד’, ויונג כינה אותם ‘צל’, ואיתם באנו לעולם. הנטיה היא להתייחס אל ‘האיד’ וה’צל’ כשליליים, אף כי בממלכת טבע הנפש דבר אינו טוב או רע מלכתחילה.

לחץ להורדת המאמר


 • על חלומות בספרות ושירה / רות נצר
 • זמן שינה / דרורית גור–אריה
 • רות נצר / ‘החיות החכמות המאכלסות את שנתך’: על סמל החיה והחיה בחלומות
 • שיטות מחקר הפולקלור בפרוש חלומות / ד”ר רוית ראופמן
 • התבטאות הקשר הטיפולי בחלומות המטפלים/ פרופ’ תמר קרון
 • האגודה הישראלית לפסיכותרפיה פסיכואנליטית שמחה להודיע על סדנה שנתית שתעסוק במקומם של חלומות, והעבודה איתם, במרחב הטיפולי.
  הסדנה תכלול 8 מפגשים חודשיים שיתקיימו בימי ה’ בערב במרכז לימודי ישראל – יפה (שד’ ישראל רוקח 80 תל אביב) בין השעות 20:30 ל- 22:00.
  הסדנה כוללת מפגשים עם חמשה מנחים מזרמים אנליטיים שונים, ותתבסס על עבודה עם חלומות (גם אישיים וגם של מטופלים) שיובאו על ידי המשתתפים. בנוסף נדון גם בהיבטים תיאורטיים מזויות ראייה שונות, ונעסוק בחלומות מהספרות המקצועית.

  שימו לב: תינתן קדימות בהרשמה לחברי אגודה (מלאים ונלווים).

  מרכז הסדנה: ד”ר רז אבן

  פירוט המפגשים

  * 3.11.11 1.12.11 גישה יונגיאנית, מנחה: תמר לנגבהיים
  הכוונה להקנות ולהעמיק דרכי עבודה מגוונים בהבנת החלום: אסוציאציות אישיות, התחברות רגשית למוטיבים ומשמעותם בחלום, התייחסות לאספקטים חושיים,נקודת מבט סובייקטיבית מול אובייקטיבית, אמפליפיקציה של מוטיבים ודימויים המופיעים בחלומות. נעסוק הן ברובד הפרסונלי והן ברובד הקולקטיבי והארכיטיפלי של הסימבוליקה ונראה כיצד חומרים אישיים נוגעים אל כל אחד ואחד מחברי הקבוצה, במקום שהוא נמצא.
  במפגש הראשון יובא מבוא קצר על ההרחבה היונגיאנית בגישה הפסיכואנליטית לחלומות. נשתמש בדוגמאות של אלמנטים מתוך חלומות שיביאו משתתפים. נעשה תרגול עם טכניקות שונות שתאפשרנה הסתכלות הולכת ומעמיקה על החלום והקשריו בטיפול.
  במפגש השני נתרגל עבודה עם חלומות מטיפולים, כשהקבוצה מעניקה מצע וערך מוסף להבנת החלום ועבודה איתו.

  תמר לנגבהיים, היא פסיכותרפיסטית ואנליטיקאית יונגיאנית ומדריכה. עובדת בטיפול אינדיוידואלי, זוגי וקבוצתי לפי גישה פסיכואנליטית ויונגיאנית .קליניקה פרטית בירושלים. עבדה שנים רבות עם ניצולי שואה, דור שני וקבוצות של דור שני בארץ ובאירופה. וכן מנחה קבוצות טיפוליות בגישה פסיכואנליטית בשילוב עם טיפול אינדיווידואלי.

  * 5.1 , 2.2 חלומות אוסמוטים ביחסי מטפל- מטופל מנחה: דלית אבן

  שני המפגשים יעסקו בחלומות שבהם מתבטא המעבר של תכנים ותחושות לא מודעים בין אדם לאדם, עם דגש על מעבר “חוצה גבולות” בין המטפל והמטופל. נדבר על חלומות של מטופלים בהם נראה שקלטו חומרים לא ידועים להם מאת המטפל, או גם חלומות של מטפלים על מטופליהם.
  הזרימה התת קרקעית הזאת בעולם החלומות נותנת לעיתים תחושה של חלומות “טלפתיים” . אנו נבדוק אותם כחלק מהמתרחש במטריצה הטיפולית, כאשר מבחינה תיאורטית נתייחס לתורת ויניקוט, אסכולת פסיכולוגית העצמי והגישה ההתייחסותית.

  דלית אבן היא פסיכולוגית קלינית מדריכה. קליניקה פרטית בת”א. קנדידאטית במכון הפסיכואנליטי בירושלים. מלמדת בתוכנית “הידברות” של החברה הפסיכואנליטית.

  * 1.3 , 15.3 עבודת החלום על פי גישתם של ביון ואוגדן מנחה: ד”ר אילן ברנט

  ביון מציע תיאוריה רדיקלית הרואה בעבודת החלום מעשה פירוש שלם, המתרחש בלא מודע, בשינה ובעירות. עבודת החלום הינה הכלי הבסיסי של הנפש לחשיבה ולמתן משמעות למציאות הרגשית של היחיד, אשר הינה הכרחית לעצם הקיום הנפשי ולהתפתחות הנפשית. מטרת הטיפול הפסיכואנליטי הינה לאפשר עבודת חלום שלא נוצרה או נעצרה.
  בסדנה נכיר את משנתו של ביון בנושא זה, ואת פיתוחיה בהמשך (מלצר, גרוטשטיין, אוגדן, אייגן). נבחן בעזרת דוגמאות קליניות, מצבים וסוגי חלומות בהם עבודת החלום לא מתאפשרת, ונדון בנוכחות ובפעילות הנדרשת מצד המטפל, כדי לאפשר את כינונה והמשכיותה.

  ד”ר אילן ברנט הינו פסיכולוג קליני, פסיכואנליטיקאי בחברה הפסיכואנליטית בישראל, מלמד בתוכנית ההשלמה לפסיכולוגיה קלינית בחוג לפסיכולוגיה באוניברסיטת תל אביב.

  * 3.5 , 7.6 חלומות ומעשיות מנחים: ד”ר רוית ראופמן וד”ר יואב יגאל

  מבחינות רבות, חלומות ומעשיות עממיות מתאפיינים בתהליכי חשיבה דומים. הסדנה תעסוק בזיהוי תהליכים אלה ובאופן בו התחקות אחריהם מסייעת לזהות דפוסים ומגמות בחשיבה ובנפש. המשתתפים מוזמנים להביא חלומות של עצמם (עדיף), או של מטופלים. הסדנה משלבת התנסות חווייתית עם הסברים תיאורטיים.
  עבודתם המשותפת של יואב יגאל ורוית ראופמן מתמקדת בתיאור ההתפתחות הנפשית באמצעות אנליזה של מעשיות-עם ובהשלכות של אנליזה זו על הפסיכותרפיה, פירוש חלומות ועוד.

  ד”ר רוית ראופמן היא פסיכולוגית קלינית, חוקרת מעשיות עממיות, מרצה מן המניין באוניברסיטת חיפה ומלמדת בתכנית לביבליותרפיה. בעלת קליניקה פרטית למבוגרים ונוער בזיכרון-יעקוב. ספרה “חלומות ומעשיות” עתיד לראות אור השנה בהוצאת רסלינג. ספרה “משחקי חברה” (פרוזה) ראה אור ב 2010. מחקריה אודות תהליכי חשיבה בחלומות ובמעשיות התפרסמו בכתבי-עת בארץ ובעולם.
  ד”ר יואב יגאל הוא פסיכולוג קליני מומחה ומדריך. קליניקה פרטית בגן-שמואל ותל-אביב. עבודת הדוקטורט שלו התמקדה בתהליך המחשבתי-מחקרי-טיפולי שהוביל את פרויד לניסוח מושגי היסוד של תורתו. עבודותיו המחקריות התפרסמו בכתבי-עת בארץ ובעולם. ספרו “‘אנטומיה התפתחותית של הנפש” עתיד לראות אור השנה בהוצאת הקיבוץ המאוחד. בין ספריו הקודמים: “גבולות עולמו של איינשטיין” ו “המדע כמבנה וכתהליך”

  בהרשמה תינתן זכות קדימה לחברי אגודה (כולל חברים חדשים וחברים נלווים).
  פרטים לגבי קבלה לחברות – כאן).
  לעמיתים שאינם חברים המעונינים להצטרף לסדנא יינתן מקום על בסיס מקום פנוי.

  מחיר הסדרה – 400 ש”ח למשתתף.
  מחיר הנחה לחברי אגודה – 200 ש”ח.

  בקשות להשתתפות בסדנה יש לשלוח למזכירות האגודה
  פרטים כאן

  INCEST HYBRIS

  הקשר בין אינצסט להיבריס בחלומות,במיתוסים ובמעשיות עממיות

  היבריס ואינצסט הינם שני ארכיטיפים אשר מופיעים במיתוסים קדומים, ומוזכרים כחטאים ראשוניים של האדם  בתרבויות  שונות. למעשה ניתן להניח שהאיסורים על שני חטאים אלו מהווים חוקי יסוד או אכסיומות מוסריות של התרבות האנושית ככלל. האזכורים והדגשים הנשנים וחוזרים שניתנו להם בסיפורי הבריאה, במיתוסים, ביצירות  אומנות ובמעשיות העם, רק מאששים את ההנחה הזו. בהסתכלות המשותפת על שני ארכיטיפים אלו ובניסיון להבין את מהותם וחשיבותם הבסיסית נראה, שלמרות שהם מופיעים פעמים רבות ככרוכים זה בזה ומושפעים הדדית אחד מן השני, לא הודגשה מספיק הזיקה  הקיימת ביניהם. בד”כ ההתייחסות להיבריס ולאינצסט הינה אל כל אחד מהם בנפרד, ואין קישור מהותי בין שתי נטיות בסיסיות אלו.

  חלום שמספר גבר בן 33, נשוי ואב לילד, ממחיש את הקשר המיוחד הקיים בין היבריס לבין אינצסט. הגבר פנה לטיפול בשל קשייו להתמיד במסגרת תעסוקתית ונטייה לעבור מתחום עיסוק אחד למשנהו. היו לו שאיפות גבוהות להתעשר,  ולכן מידי פעם נטה להשקיע מאמצים, בהתלהבות רבה, במציאת פרויקטים עסקיים מפוקפקים. פרויקטים אלו, שהגה בינו לבין עצמו, “הבטיחו” כביכול רווח מהיר אבל נתגלו לבסוף כלא מציאותיים וגרמו לו למפח נפש רב ולהפסד כספי. משפחתו של המטופל הייתה מרקע סוציואקונומי נמוך, והוא שאף להיענות לציפיות  להצלחה שהופנו כלפיו ע”י האם, בהיותה מאוכזבת מאביו שתואר כאדם פסיבי, לא הישגי וחסר מוטיבציה.

  בחלום הוא מוצא עצמו עומד מול המנהלת במקום עבודתו, ומנשק אותה קלות על פיה. בתגובה המנהלת מנשקת אותו בחוזקה רבה ומשאירה על פניו סימנים. בעוד הוא מוטרד שאשתו עלולה לגלות עדויות מרשיעות אלו, מגיע בעלה של המנהלת ומכה אותה על מעשיה. הוא התכוון לבוא לעזרתה אבל חשש להסתבך וביקש לברוח משם כדי שהדבר לא ייוודע לאשתו. החולם נס על נפשו דרך שדות ועובר  בסיס צבאי בדרכו, עד שהוא מגיע לביתו, שם הוא מנקה את עצמו מן הלכלוך שדבק בו. בשלב זה הוא מתעורר אבל שב ונרדם כדי להמשיך את אותו החלום בו הוא חש אשמה שברח מן המקום, כיוון שלפתע הסתבר לו בשנתו שזאת הייתה אמו שהוכתה שם.

  המטופל השאפתן, החותר (במציאות) לרווחים מהירים ושבוי בפנטזיה להגיע לעושר כלכלי ולקידום במעמדו, חוטא בהיבריס ומתאכזב שוב ושוב, כיוון שאינו מצליח לממש את שאיפותיו הגבוהות. עם זאת החלום מדגיש את החוויה האינצסטואלית הנמצאת בבסיס הנטייה שלו להיבריס והדוחפת אותו להתנהגויות אימפולסיביות וגרנדיוזיות. הנטייה האינצסטואלית, המתגלית  בחלום בנשיקות התובעניות של המנהלת/אם, מבטאת את ההשפעה של קומפלקס האם עליו, הן באשר ליחסיו עם בת זוגו והן לגבי השאיפות הגרנדיוזיות להצלחה ולהישגים חומריים. הופעת הבעל של המנהלת בחלום, חושפת את השאיפה הלא מודעת לתפוס את מקומו של האב ביחסיו עם האם. האשמה שהמטופל חש, היא כלפי אמו (על כך שלא הגן עליה ולא עמד בציפיותיה) ולא כלפי אביו (על כך שתפס את מקומו).

  החלום, אם כן, נותן ביטוי בו זמני לשני ההיבטים של המיתוס האדיפלי: לנטיה לאינצסט ולנטיה להיבריס. הנטיה לאינצסט מיוצגת ע”י הנשיקות עם המנהלת/אם ובכמיהה להתמזגות עמה, והנטיה להיבריס מתבטאת ברצון לתפוס את מקומו של האב, להיות הגואל של אמו וכך לזכות בהתפעלותה.

  מאת:                 נתנאל פרי

  למאמר המלא

  התבטאות הקשר הטיפולי בחלומות המטפלים

  מאת: פרופ’ תמר קרון ונדב אבני

  מחקר זה עוסק בחלומות של מטפלים בפסיכותרפיה אודות מטופליהם מזוויות ראיה של הפסיכולוגיה האנליטית-יונגיאנית ושל הגישה ההתייחסותית בפסיכואנליזה.
  בספרות המקצועית קיימות התייחסויות קליניות ואמפיריות ספורות בלבד לנושא זה. שאלות המחקר היו:
  1. מה התימות המופיעות בתוכן הגלוי בחלומות של מטפלים אודות מטופליהם? ונבדקו: תימות משותפות לחלומות שונים וכן תימות שהוגדרו מראש לכל החלומות.
  2. מה המשמעויות המתקבלות מניתוח חלומות מטפלים אודות מטופליהם מתוך גישה יונגיאנית?
  3. באיזו מידה תכנים מזוכיסטיים מקבלים ביטוי בתוכן הגלוי בחלומות אלו?

  המאמר המלא

  **************************
  לחץ על הקישור להעלאת המאמר המלא:

  החלום כמורה דרך מוסרי

  מאת: נתנאל פרי

  (המשך…)