מאת: ד”ר ארנסט הרטמן

OUTLINE FOR A THEORY ON THE NATURE AND FUNCTIONS OF DREAMING
Ernest Hartmann, M.D.*
[1] [2]
עריכה ותרגום: רוית ראופמן, PH.D, רז אבן , M.D

——————————————————————————–

[1] Past President of ASD,. Professor of Psychiatry at Tufts University School of Medicine and Director of the Sleep Disorders Center at Newton-Wellesley Hospital, both in Boston. author of nine books, and about 325 articles in professional journals. most recent book is Dreams and Nightmares: The New Theory (1998, Plenum. Paperback revised, 2002, Perseus, NY).
[2] התרגום מועלה ב”תורת החלומות” בהסכמתם האדיבה של המחבר ושל הוצאת הארגון הבינלאומי לחקר החלימה . פורסם ב: Dreaming, Vol. 6, No. 2, 1996
” … במובנים מסוימים, יש בידינו ידע רב על חלימה. כפסיכותרפיסט ופסיכואנליטיקאי, עבדתי עם חלומות של מטופלים ועם חלומות של עצמי במשך שנים רבות וידוע לי שיעילותם של חלומות בתרפיה, כמו גם ברכישת ידע עצמי, היא עצומה. איני חולק על כך שחלומות הינם דרך המלך ללא מודע, אולם אמירה זו מספקת לי מידע מועט מדי בנוגע למה הוא החלום ומה טבעו. כמו כן, במשך שנים רבות חקרתי את הביולוגיה של שנת ה-REM ואני סבור שאנו כיום מבינים באופן טוב דיו את הביולוגיה שבבסיס מצב זה שהינו המצע הטוב ביותר (אם כי לא היחיד) עבור החלימה. זהו ידע הכרחי המספק כמה עובדות בסיסיות ביחס למצבים שבבסיס החלימה, אך הוא עדיין אינו אומר לנו מה היא החלימה עצמה.

במובנים מסוימים, הידע שלנו אודות החלימה הוא מצומצם מאוד. עדיין לא הגענו להסכמה בנוגע לטבעה. לאחרונה חקרתי גישה חדשה לחלימה, המבוססת על עבודה עם חלומות לאחר טראומה, בין היתר, ועל מודל חדש להבנת הנפש. זה הוביל אותי למספר ניסוחים שנערכו מחדש בנוגע לטבע ולפונקציות האפשריות של החלימה. הפונקציות אליהן הגעתי קרובות מאוד לאלו שהוצעו על ידי אחרים, שעבדו עם בסיס נתונים שונה, כך שמה שאני מציג כאן זו גישה חדשה לטבע ולפונקציות הבסיסיות של החלימה. … ”

מתווה לתיאוריה על טבע החלימה ותפקידיה

pdf pic